2024-03-29 16:19:14, Boldog névnapot Auguszta !
Kereés az oldalon

Válassz! Szakiskola vagy egyetem a kifizetődőbb?

Kőhidi-Kovács Brigitte - 2017-05-20 10:00:00
Aktuál
továbbtanulás felvételi egyetemi tanulmányok egyetemi felvételi szakma tanulás szakközépiskolai tanulás

Hova is induljunk tovább? Nehéz kérdés! A mostani iskolai szabályozások értelmében 14 éves korig képben kellene lennie az embernek. Hiszen a 2019-es felvételi létszámkorlátozásnál általános iskola utolsó évében már tudni kell a diáknak, egyetem vagy egy jó, ígéretes szakmát válasszon.  Sőt… mivel a gimnáziumokban létszámkorlátozást akarnak bevezetni, nyilván a legesélyesebbek az ötös tanulók, a "csak" átlagosaknak is csökkenhetnek az esélyeik.

Napjainkban így is jogosan merülhet fel a kérdés bennünk, ha egyetemre jártunk. Volt értelme? Plusz öt évet áldoztunk az életünkből és nem biztos, hogy egyenesen arányos a fizetésünk mértékével. Sőt, elmondható, hogy egy jó szakmát elsajátító, például hegesztő, lakatos, vagy hidegburkoló jóval többet keres egy többdiplomásnál. Ezzel semmi baj nincs is, hiszen ők adott esetben egészségüket is felteszik "egy lapra". 

Nincs szükség értelmiségre? Filozófusra? Tanárra? Feltalálóra stb.? Éljenek a munkások? Szerintem mindenkire szükség van! Gondoljunk bele tervező és pl. a hegesztő esetébe! Egyik sem tudja végezni a munkáját a másik nélkül, vagy csak jóval nehezebben! Tervező nélkül mit csináljanak meg a "terepen" dolgozók? És a tervező, hogy tudná elhagyni irodáját és a gépeket használni?

2017_0517112253_tu-delft-1723434_960_720.jpg

Akkor mit csináljunk? Folyamatosan álljunk készen a változásra? Tanulásra? És azt tanuljuk, amire éppen szükségünk van? Egy survivor az egész megint?

És mi lesz a szegényebbekkel? Akiknek nem lesz pénzük, hogy megfizessék a jó egyetemeket, pedig lehet, hogy adott esetben tehetségesek lehetnének az adott területen. Mindenkiből szakmunkást gyártanak majd? És aki mást szeretne? Nem csak egy szalag mellett, vagy gép mellett töltve az életét? Azokkal mi lesz?!

Had dolgozhasson mindenki olyan területen, ami érdekli, vagy akár van akit, csak a pénz motivál, akkor is választhasson!

Nyilvánvalóban vannak olyan szakok az egyetemeken, amikre nincs annyira szükség, mert sokan kitanulták. Nincs rá kereslet a munkaerőpiacon. De például egy BME-n tanult ember, bárhol megállja a helyét a világban. Sajnos afelé haladunk, hogy eltörlődnek a határok és mindenki vagy beáll a sorba, csendben, vagy, ha van lehetősége átmegy pár száz kilométerrel arrébb, ahol befogadóak.

Jó, persze, legyünk jószívűek, higgyünk benne, hogy a hiányszakmák feltöltése a cél, de az egyetemeken is bizonyos szakokon van kereslet például a reál tantárgyak területén, gyógypedagógusok is kellenek, akik sajátos nevelési igényű, vagy speciális foglalkozást igénylő gyerekekkel törődnek, ahhoz elengedhetetlen, hogy valaki kitanulja a főiskola keretén belül, nem csak "szeretem a gyerekeket" címmel beültessék az iskolába, mert egy kisebb településre nem találnak embert.

Hova vezet így az út? Örökös harc a munkások és "értelmiség" között?  Csak a pénz számít? Vagy mi számít? Boldogság? Boldogulás? Bármit, bármi áron? Ébresztő! Nem állhatunk csak jó szakemberekből, vagy csak egyetemistákból! Mindenki kell a társadalomba, valami egyensúly jó lenne, ha létrejönne!

loading...


Szólj hozzá Te is!