2024-04-19 23:00:52, Boldog névnapot Emma !
Kereés az oldalon

Rúd körül tekergő tévhitek avagy valóság az én szememmel III.

L.L. Taylor - 2019-02-27 10:00:00
Nem tabu
rúdsport verseny IPSF Magyar Bajnokság pontozás kritériumok bírálat felkészülés

2019_0301215054_ing_18516_02992-sized.jpg

Nem lenne teljes ennek a különleges világnak a bemutatása, ha kihagynám az egyik legizgalmasabb területet: a versenyzést. A következőkben ennek folyamatairól, szabályairól, lehetőségeiről és jelenéről mesélek.

 

2019_0210174659_medals-1622902_960_720.png

Kezdjük az elején

A rúdsport hazánkban nagyjából az utóbbi tíz évben tett szert fokozatosan növekvő népszerűségre. (Nemzetközi szinten ez néhány esztendővel korábban kezdődött.) Stúdiók és sportegyesületek alakultak, az érdeklődők és aktívan sportolók száma ugrásszerűen növekedett.  Ebből egyenesen következett a versenyzési igény és lehetőségek megszületése. Léteznek háziversenyek. Ezek közül jó néhány országosan várja a jelentkezőket, mások kizárólag saját atlétáik számára biztosítanak lehetőséget. A legnagyobb kihívás azonban, minden májusban, a MAGYAR BAJNOKSÁG. Az eseményen részt venni, már önmagában jelent valamit, ugyanis ez a nagybetűs megmérettetés hazai rudas berkekben. Ráadásul nemzetközileg elismert rendezvényről van szó, melyet az IPSF hitelesített.

 

Mi az az IPSF?

A mozaikszó az International Pole Sport Federation kifejezést takarja, vagyis A NEMZETKÖZI RÚDSPORT SZÖVETSÉGről van szó. 2009-ben alapították azzal a céllal, hogy világszinten tegye egységessé az addig „zabolátlan” versenykörülményeket. Korábban jóval szabadabb és lazább szabályzat keretei között mutathatták be tudásukat az atléták, ami bizony gyakran vezetett félre és meg nem értéshez, elégedetlenkedéshez, igazságtalansághoz.  Ma már nagyon pontos instrukciók és elvárások alapján szükséges összeállítani a kűröket. (Nálunk a Magyar Rúdsport Szövetség égisze alatt zajlik a folyamat. ) A sport változatosságát és az IPSF szakmai munkájának minőségét az is jól mutatja, hogy különböző kategóriák bajnokságait szervezik és bonyolítják, az adott ország hazai szövetségével együttműködve.

2019_0210174706_teaserbox_62218059.png

Mégpedig:

World Ultra Pole – Túlzással, de: ez a „szuperhősök” osztálya. "Lábujjal spárgáznak, szempillával kapaszkodnak. A testük gumiból van és egyik porcikájuk sem engedelmeskedik a gravitáció törvényeinek."

World Pole Sports – A klasszikus rúdsport kategóriája.

World Artistic Sports – Művészi ág. Az előadásmód kreativitása, ha úgy tetszik a színészi játék az, ami az értékelés alapjait adja. Szabadabb versenyzési műfaj.

World Para Pole – A testi fogyatékkal élők kategóriája. Érdemes videókat nézni, elképesztő. Csodálatraméltó ereje van az emberi akaratnak! 

 

Egyébként folyamatosan folynak tárgyalások annak érdekében, hogy a rúd az olimpiai számok közé is bejuthasson, remélhetőleg sikerül elérni ezt a célt.

 

Versenyszabályok, pontozás

A bajnokságra készülők Bibliája a Code of Points (a pontozási rendszer), mely részletezi az elvárásokat, elemlistákat, pontozási szabályokat valamint instrukciókat a kosztüm, smink és haj kapcsán. Szép hosszú, többszöri olvasást és értelmezést igénylő mű, amely mindenezek ellenére a versenyzők legjobb barátja.

Nézzük a legfontosabb pontokat (a teljesség igénye nélkül) :

• Jelentkezéskor a divíziókon (amatőr, profi, elit) belül 18 kategória egyikét kell kiválasztania a versenyzőnek, nemtől és életkortól függően (Pl. 40+ vagy Gyermek vagy Ifjúsági páros /bizony, duóban is lehet indulni!/ stb.) Ennek megfelelően fognak eltérő szabályok vonatkozni a versenyzőkre (pl. zene hossza gyermekek esetében természetesen rövidebb, mint a felnőtteknél)

• Jómagam amatőr, felnőtt női, egyéni kategóriában fogok indulni (eddig egyszer volt szerencsém hozzá két éve, a tavalyi szezont sajnos az egészségem kérésére kihagytam.)

• Esetemben a zene hossza 03:50 – 04:00 között mozoghat. Kizárólag instrumentális művet választhatunk (ez minden kategóriára érvényes).  /Nem is tűnik hosszúnak?...Nos, folyamatosan mozgásban lenni és ügyesen pihenésre használni azt a 40 mp-et ami ebből talajgyakorlatokkal tölthető idő, bizony nem kis munka. Ebből a szemszögből a perceknek komoly súlya van. /

• A különböző trükkök, különböző besorolást kapnak, melyekből kategóriánként eltérő arányban, de kötelező jelleggel választania kell a versenyzőnek. Esetemben a következők alapján:

- 3 erő elem

- 3 hajlékonysági elem

- 1 fix rudas forgás

- 1 forgó rudas forgás

- 1 erőemelés

Ezen felül szabadon választhatók továbbiak. A színpadon egy fix és egy forgó eszköz áll rendelkezésre. Ezeket egyenlő arányban kell használni a gyakorlatok során.

• Mindegyik elemhez tartozik pontérték 0,1-1 ig. Kategóriánként meghatározott, hogy maximum mekkora értékű trükkök választhatók, mekkora összpontértékig. Ezt az összekötések és variációk kapcsán létező bónuszok növelik, melyekhez szintén tartoznak pontok. Együttesen adják a végső pontszámot. Az pedig a bírákon áll, hogyan ítélik meg a számok létjogosultságát…Elárulom, hogy könnyen…Mivel az elemeket pontos leírások szabályozzák, minden kritériumnak meg kell felelni, kezdve a spárgáktól, a fej, karok helyzetén át, a testnek talajjal, rúddal bezárt szögéig. Sokszor nehéz a tökéletes kivitelezés, az izgalom és megfelelni akarás pedig nem jó barát, ha a pontok megtartásáról van szó… Persze nem lehetetlen feladat, de a maxokat mégsem „adják ingyen” vagy szimpátia alapján.

• Szigorúan szabályozzák a fellépő ruhát! Az intim részeket megfelelően takarni kell, tilos bizonyos anyagokból készült jelmez viselése (pl. latex, bőr). Kerülni szükséges a túl erős sminket. A versenyző szettje, hajviselete legyen kiválóan rögzített, ékszereket, piercingeket nem viselhet.(Csak megjegyzem, hogy pontlevonás már ezzel kapcsolatos hiányosság, hiba miatt is járhat, és akkor még az illető rá sem nézett a rúdra…)

• Magabiztos gyakorlatvégzés. Ez a lelke mindennek. Ne a félelem lebegje körbe a „küzdőteret”, hanem a sport szeretetéből adódó boldogságélmény teremtsen játékos atmoszférát…

 

Garantálom, hogy az utóbbi a legnehezebb feladat. Mégis évről évre megéri készülni, részt venni. Fantasztikus élmények ezek, melyek által test és lélek egyaránt fejlődik. Remélem, hogy az írásaimon keresztül sikerült egy kicsit konkrétabb, tisztább képet festenem erről a különleges ám gyakran túlságosan félreértett világról. A magam részéről a legnagyobb büszkeséggel művelem a rúdsportot és bízom benne, hogy még számos csodát megélhetek általa. 

Az élet a komfortzónán kívül kezdődik, mondják…a rúdsport mindig egy picit távolabb tolja ezt a határt, hogy a szeretetteljes megszokás és szintlépési vágy nászából fejlődés születhessen…

Hát nem nagyszerű tulajdonság ez?

 

loading...


Szólj hozzá Te is!